به وبسایت شرکت کفش شهپر خوش آمدید. ورود / ثبت نام

arckben_USru_RU

امروز سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ | اوقات خوشی داشته باشید!

انتخاب کفش پیاده روی مناسب برای زانو درد

انتخاب کفش پیاده روی مناسب برای زانو درد یکی از دغدغه های مهم افرادی است که دچار زانو درد هستند. شما هیچ‌وقت، برای پیاده‌روی کفش پاشنه بلند یا فلیپ فلپ (دمپایی لاانگشتی) نمی‌پوشید، درسته؟ شاید تعجب کنید اگر بشنوید، پوشیدن کفش پیاده‌روی نامناسب نیز به همان اندازه می‌تواند برای زانوها مضر باشد. مت مینارد، یکی از متخصصان فیزیوتراپی و ارتوپدی در سازمان بهداشت و درمان کارولینا می‌گوید: کفش‌هایتان با هر گامی که برمی‌دارید بر میزان ضربه‌ای که به زانویتان وارد می‌شود تأثیر می‌گذارد. کفش مناسب اولین خط دفاعی در مقابله با درد زانو است. کفش‌های پیاده‌روی یکسان نیستند. آن‌ها می‌توانند در میزان ضربه‌گیری و استقامت متفاوت باشند. همچنین طراحی کفش، تأثیر زیادی در احساستان نسبت به کفش و وارد آوردن فشار بر نواحی مختلف پا دارد، این مسئله می‌تواند بر راه رفتن شما تأثیر بگذارد و به‌نوبه‌ی خود درد زانو را بدتر کند.

کفش های ورزشی مردانه شهپر نیز می توانند از گزینه های شما باشند.

کفش پیاده روی مناسب

چه کفشی مناسب است؟

برخی تولیدکنندگان کفش ادعا می‌کنند کفش‌هایشان ضربه‌گیری بالایی دارند و کفی‌های مخصوصشان می‌تواند دردِ زانو را تسکین دهد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که این احتمال وجود دارد این کفش‌های باکیفیت خیلی مؤثر نباشند. پژوهشی در سال ۲۰۱۶، روی ۱۶۴ نفر از بیماران مبتلا به آرتروز زانو انجام شد و نتایج آن در سالنامه‌ی ملی پزشکی منتشرشده است. بر اساس یافته‌های این مطالعه بین کسانی که با کفش‌های باکیفیت راه می‌روند و کسانی که کفش‌های معمولی پیاده‌روی می‌پوشند، هیچ تفاوتی در درد زانو وجود ندارد.

طبق نظر متخصصان فیزیوتراپی: «هیچ برندی نیست که بهترین باشد. آنچه مهم است چگونگی جاگیری پای شما در کفشی خاص و تأثیرگذاری آن بر الگوی گام‌ برداشتنتان است.» برایان هایدرزایت، متخصص ارتوپدی و توانبخشی در دانشگاه ویسکانسین معتقد است: ممکن است کفش پیاده‌روی همیشه بهترین انتخاب نباشد. او می‌گوید: «کفش‌های پیاده‌روی می‌توانند بسیار خشک (انعطاف‌ناپذیر) و سفت باشند، این مسئله می‌تواند در الگوی گام برداشتن طبیعی‌تان تداخل ایجاد کند و بار زانویتان را تغییر دهد و درد را بدتر کند. کفش دوندگی (رانینگ) ممکن است انعطاف‌پذیری و ضربه‌گیری بیشتری داشته باشد. اگر زانودرد دارید، باید به فکر کفشی فراتر از کفش پیاده‌روی چرمی خشک و سفت باشید.»

پیشنهاد مطالعه: اشتباهات رایج در هنگام خریدن کفش ورزشی مناسب

خریدن کفش جدید پیاده روی

نحوه‌ی انتخاب کفش پیاده‌روی مناسب

کفش پیاده‌روی را از فروشگاه تخصصی کفش بخرید، جایی که کارکنانش به ساختار پای شما و راه رفتنتان توجه می‌کنند و بر اساس نیازهای خاص شما پیشنهادهایی می‌دهند. برای مثال، کفش مناسب برای فردی که کف پای صاف دارد و فردی که دارای پا با قوس زیاد است، متفاوت است. به‌طورکلی، به دنبال کفش‌های انعطاف‌پذیر باشید. کفشی را بردارید و پنجه را در جهت بندهای کفش خم کنید. کفش پیاده‌روی خوب باید به‌آسانی خم شود. کفشی که به‌سختی خم شود پایتان را تحت‌فشار قرار می‌دهد، نوع راه رفتنتان را تغییر می‌دهد و دردِ زانو را بدتر می‌کند.

همچنین زیره‌ی کفش را ازنظر تغییر ارتفاع از پنجه به پاشنه بررسی کنید. تغییر باید کم و نامحسوس باشد. کفشی که پاشنه‌ی مرتفع‌تری دارد روی خم شدن زانو اثر می‌گذارد و فشار بیشتری به مفصل‌ها وارد می‌کند. کفش پیاده‌روی طراحی شده با زیره‌ای ضخیم‌تر و ساختاری خشک (انعطاف‌ناپذیر)، معروف به کفش مقاوم یا پُردوام، باعث افزایش بار زانو در مقایسه با پابرهنه راه رفتن یا پوشیدن کفش‌های کتانی انعطاف‌پذیر با زیره‌ای نازک‌تر می‌شود. جدا از عرض و انعطاف‌پذیری زیره‌ی کفش، مهم‌ترین نکته‌ای که باید هنگام انتخاب کفش پیاده‌روی به آن توجه کنید، راحتی آن است
راج‌ویندر دئو، استادیار جراحی ارتوپدی در دانشگاه جان هاپکینز، می‌گوید: «کفشی را بخرید که کاملاً اندازه باشد و احساس خوبی داشته باشید. همه‌ی ما سبک‌ها و برندهای خاصی داریم که بهتر با آن‌ها سازگاریم.» به‌هرحال شاید مجبور شوید چندین جفت کفش پیاده‌روی را امتحان کنید تا مناسب‌ترین کفش را پیدا کنید.

زمان مناسب برای تعویض کفش پیاده روی

زمان مناسب خرید کفش پیاده‌روی

برای رسیدن به سایز مناسب، کفش‌ها را عصر امتحان کنید. پاها در طول روز متورم می‌شوند و در اواخر روز در بزرگ‌ترین اندازه‌ی خود هستند. همان جورابی را بپوشید که در طول پیاده‌روی می‌پوشید. بندهای هر دو لنگه‌ی کفش را ببندید و در فروشگاه راه بروید. به احساسی که نسبت به کفش دارید، توجه کنید. راحتیِ کفش مناسب، بلافاصله خود را نشان می‌دهد و لازم نیست صبر کنید تا پایتان به کفش پیاده‌روی عادت کند یا جا باز کند. اگر کفش مناسبی پیدا کردید، «همان را بخرید».

زمان تعویض کفش‌ها

برخلاف کفش دوندگی که باید بعد از هر ۳۰۰ تا ۵۰۰ مایل عوض شود، کفش پیاده‌روی نیروی کمتری را جذب می‌کند و می‌تواند بسیار بیشتر دوام داشته باشد. به‌عنوان یک قانون کلی، کفش پیاده‌روی می‌تواند تا ۹ ماه دوام داشته باشد.
برای این‌که بدانید کی باید کفش پیاده‌رویتان را عوض کنید، به زیره‌های کفش‌تان توجه کنید: هنگامی که برجستگی‌های زیره فرسوده می‌شود، پاشنه در یک‌طرف بیشتر از طرف دیگر مستعمل می‌شود. این امر می‌تواند باعث جابجایی پایتان شود که فشار بیشتری به زانوهایتان وارد می‌کند. هنگامی‌که کناره‌ها یا پایین زیره فرورفتگی‌هایی دارد به علت از بین رفتن ضربه‌گیر، زمان خریدن کفش جدید است.
کفش‌ها نقش مهمی درروش گام برداشتن شما دارند، کفش نامناسب می‌تواند نحوه‌ی راه رفتن شمارا تغییر دهد و فشار بیشتری بر زانو وارد آورد و درد را بدتر کند. پس ارزش دارد که برای پیدا کردن یک جفت کفش مناسب پیاده‌روی هزینه کنید.