به وبسایت شرکت کفش شهپر خوش آمدید. ورود / ثبت نام

arckben_USru_RU

امروز سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ | اوقات خوشی داشته باشید!

هالوکس والگوس یا قوز انگشت پاچیست؟

هالوکس والگوس یا همان بونیون پا یک برجستگی استخوانی است، که از تعویض مجدد مفصل در پایه انگشت بزرگ پا ایجاد می شود ؛ هالوکس والگوس بونیون شست پا اغلب بر قسمت درونی پا در مرکز انگشت شست پا در پایه پا تاثیر می گذارد، و همچنین می تواند بر خارج انگشت شست نیز تاثیر گذار باشد این موضوع، در زنان و مردان رخ می دهد اما در زنان بیشتر است.
هالوکس والگوس - کفش شهپر

علائم ونشانه های هالوكس والگوس شامل:

  • ایجاد برآمدگی در قسمت داخل انگشت شست پا
  • تورم و قرمزی اطراف انگشت شست پا
  • پینه و میخچه
  • درد كف پا و انگشت شست
  • محدود شدن حركات انگشت شست پا به خصوص اگر آرتروز در انگشت اول وجود دارد.
  • ظاهر نا خوشایند انگشتان پا

تشخیص هالوکس والگوس

  • معاینه‌ی فیزیکی.
  • عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس.
  • آزمایش خون. همچنین برای رد احتمال آرتروز به‌عنوان یک دلیل ایجاد عارضه، ممکن است آزمایش خون انجام شود.

علت برجسته شدن شست پا یا هالوکس والگوس چیست؟

این بیماری ممکن است زمینه خانوادگی داشته باشد. بیمار ممکن است همین مشکل را در پدر یا مادر یا خواهر و برادر خود هم ببیند. پوشیدن کفش نامناسب مثل کفش هایی با پنجه تنگ و باریک و کفش های پاشنه بلند از مهم ترین علل ایجاد کننده این بیماری است. متاسفانه ۹۰ درصد زنان کفش هایی میپوشند که برایشان تنگ است.
کفش تنگ همچنین میتواند مشکلات عدیده دیگری مثل انگشت چکشی، میخچه یا هالوکس ریجیدوس را هم ایجاد کند. انحراف شست موجب میشود مفصل متاتارسوفالاتژیال Metatarsophalangeal یعنی مفصلی که شست را به کف پا متصل میکند به طرف داخل برجسته شده و یک برآمدگی در سطح داخلی پنجه پا بوجود آید. به این برجستگی بونیون Bunion میگویند. گاهی بر اثر فشار کفش بر روی این برجستگی روی آن قرمز و دردناک میشود. هرچه این برجستگی بزرگتر میشود راه رفتن هم برای بیمار مشکل تر می شود.
هالوکس والگوس - کفش شهپر
بتدریج انگشت شست به طرف انگشت دوم منحرف شده و حتی ممکن است به زیر آن برود. پوست زیر پنجه پا بتدریج کلفت و دردناک می شود. ممکن است بر اثر فشار شست، انگشت دوم هم منحرف شود و به روی انگشت سوم برود.
با شدید شدن انحراف شست، راه رفتن دشوار شده و بیمار دچار لنگش میشود، درد مزمن شده و ممکن است سائیدگی مفصل بوجود آید. انحراف شست پا ممکن است در سنین نوجوانی و در حدود سنی ۱۵-۱۰ سال بخصوص در دختران بوجود آید.

فاکتورهای خطر هالوکس والگوس

عواملی که در زیر به آنها اشاره شده است فاکتورهایی هستند که خطر بروز بونیون را افزایش می دهند:
کفش های پاشنه بلند
پوشیدن کفش های پاشنه بلند باعث می شود فشار زیادی در قسمت جلوی کفش به انگشت پا وارد شود و پوشیدن این نوع کفش ها اغلب باعث میشود انگشتان پا در یک جای تنگ به هم فشرده شوند.
پوشیدن کفش های نامناسب
افرادی که کفش های خیلی تنگ، خیلی باریک یا خیلی نوک تیز می پوشند بیشتر در معرض ابتلا به بنیون قرار دارند.
آرتریت روماتوئید
ابتلا به این بیماری التهابی شما را برای ابتلا به عارضه بنیون مستعد تر می کند.
وراثت
میزان ابتلای به بنیون ممکن است به دلیل ساختار ارثی پا باشد.

گزینه‌های درمانی بدون جراحی

۱- اصلاح فعالیت‌ها. اگر در طول روز به مدت طولانی بر روی پای خود فشار می‌آورید، فعالیت‌هایی مانند ورزش‌های سنگین، پیاده‌روی و یا ایستادن را کم کنید.
۲- کفی‌های طبی برای کفش. استفاده از کفی‌های طبی آماده که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند می‌تواند باعث حمایت از قوس پا شود.
۳- استفاده از محافظ و اسپلینت. این وسایل کمک می‌کنند تا درد ناشی از هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) کاهش یافته، موقعیت مناسب انگشتان تنظیم شده و فضای مناسب برای کاهش ناراحتی ایجاد شود.
هالوکس والگوس - کفش شهپر
۴- پد گذاری و نوارپیچی پا به حالت عادی. پزشک شما ممکن است پای شما را نوارپیچی کرده و یا پدهایی برای آن کار بگذارد که می‌توانند فشار ناشی از هالوکس والگوس (انحراف شست پا) را کاهش دهند.
۵-تغییر نوع کفش. پوشیدن انواع مناسب و درست کفش دارای اهمیت زیادی است. کفش هایی را انتخاب کنید که قسمت پهنی در جلوی آن برای پنجه ها وجود داشته باشد و از پوشیدن کفش  هایی که در قسمت پنجه نوک تیز می شوند یا کفش های پاشنه بلند که ممکن است بیماری را وخیم تر کنند خودداری کنید.
۶-تغییر رژیم غذایی. مواد غذایی که مصرف می کنید نیز نقش بسیار مهمی در جلوگیری از بونیون ها خواهد داشت. اگر مواد غذایی که التهابات را آرام می کنند، استفاده کنید تورم و التهاب در پاها کمتر می شود. کاهش مصرف غذاهای تند و چرب و همچنین شکر نیز بسیار موثر است.

چه زمانی برای بونیون باید به پزشک مراجعه کنید:

گرچه هالوکس والگوس به درمان پزشکی احتیاج ندارد، اما در صورت بروز هر یک از موارد زیر به پزشک متخصص مراجعه کنید:
درد مداوم در پا یا انگشت شست پا
برآمدگی قابل مشاهده روی مفصل انگشت بزرگ پا
کاهش دامنه حرکت انگشت شست پا یا تمام پا
مشکل در پیدا کردن کفش مناسب به خاطر وجود بونیون