به وبسایت شرکت کفش شهپر خوش آمدید. ورود / ثبت نام

arckben_USru_RU

امروز سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ | اوقات خوشی داشته باشید!

استفاده از سرپنجه کامپوزیت در کفش ایمنی

سرپنجه کامپوزیت در کفش ایمنی - کفش شهپر

کامپوزیت به موادی گفته می شود که حداقل از دو نوع متفاوت تشکیل شده است؛ اجزای کامپوزیت از لحاظ شکل و ترکیبات شیمیایی و خواص با یکدیگر متفاوت هستند. در بعضی موارد این دو جزء را « فاز » نیز می نامند. که عبارتند از:

۱- فاز غیر پیوسته یا تقویت کننده

۲- فاز پیوسته یا ماتریس

دوره هایی که تحولات مهمی صنعتی در طول زندگی بشر رخ داده است شامل موارد زیر می شود:

کامپوزیت ها جزٔ مواد جامد صنعتی مصنوعی هستند که توسط بشر ساخته شده اند که از جمله به پلیمرها ، سرامیک ها و کامپوزیت ها می توان اشاره نمود.

مواد کامپوزیتی جهت دست یابی به موادی با کیفیت و خواص متفاوت و بالاتر از مواد صنعتی دیگر تولید می گردند و با کمک گرفتن از علم مهندسی مواد، مواد جدیدی متناسب با نیاز صنایع تولید و به بازار عرضه می گردند اجزای تشکیل دهنده کامپوزیت ها از لحاظ شکل با ساختار و خواص دیگر ترکیبات شیمیایی متفاوت هستند.

مزایای مواد کامپوزیتی

نسبت به وزن خود دارای استحکام زیادی هستند

دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی و سایش

عایق حرارتی فابل قبول

آیا کفش های ایمنی کارهای خطرناک باید دارای پنچه کامپوزیتی باشند؟

کفش ایمنی سالیان زیادی دارای استانداردهای لازم جهت هشدار برق را داشته اند حتی قبل از توسعه مواد کامپوزیتی ایمنی. کفش ایمنی باید برای نگه داشتن بار ۱۸۰۰۰ولت در ۶۰ هرتز به مدت ۱ دقیقه بدون جریانی جریان یا نشتی در شرایط خشک از ۱٫۰ میلی آمپر عبور می کند تولید شوند. قانون استاندارد می گوید که هیچ فلزی نمی تواند به تنهایی در ساخت و ساز کفش ایمنی استفاده شود و این بدین معنی است که ساختار سینه کفش ایمنی باید از نوعی ماده غیر فلزی ساخته شود. قبل از بوجود آمدن کفش ایمنی کامپوزیت تمامی کفش های فولادی که از نظر عبور جریان الکتریسیته خطرناک هستند مورد استفاده قرار می گرفتند.

ویژگی های کفش ایمنی استاندارد

بر اساس الزامات سیستم مدیریت HSE بزرگترین خطر تهدید کننده پا در محیط های کار صنعتی خطر له شدن پا در اثر سقوط اجسام سنگین در روی پنجه پا و همچنین برخورد اجسام و قطعات تیز و برنده است. جهت حفاظت پا در مقابل این گونه صدمات کفش های ایمنی در نظر گرفته شده است در قسمت جلویی دارای پنجه های محافظ هستند.

کفش های ایمنی دارای سرپنجه کامپوزیت و زیره ساخته شده از جنس TPU دارای مقاومت خمشی زیره ؛ ضد لغزش؛ عایق الکتریسیته ساکن؛ مقاوم در برابر سر خوردن؛ ضد سایش؛ سبک و قابل انعطاف هستند.

در محیط های پُر خطر استفاده از وسایل ایمنی فردی از جمله کفش ایمنی امری ضروری بحساب می آید. کفش ایمنی کار که مقاوم در برابر اجسام سخت خارجی و نیز دارای تمام شرایط ایمنی باشد ضروری است.

اجزای اصلی کفش ایمنی استاندارد

یک کفش ایمنی استاندارد باید دارای سه بخش اصلی زیر باشد:

۱-رویه

۲- پنجه

۳-زیره

رویه :
رویه یا قسمت اصلی کفش معمولا از چرم گاو اشبالت تولید می گردد. به علت اینکه چرم گاوی دارای ضخامت بالایی است و از مقاومت خوبی در برابر انواع آسیب های محیطی و اجسام تیز و برنده و حرارت برخوردار است.

زبانه کفش ایمنی نیز معمولا از چرم گاوی با ضخامت کمتر تولید می شود تا هیچ راهی جهت عبور اجسام خارجی و براده های فلز و مایعات به درون کفش نماند .

پنجه :

در قسمت جلویی کفش یک قطعه از جنس فولاد و یا کامپوزیت منحنی شکل کار گذاشته می شود که بستگی به جنس کفش پنجه فولادی یا کفش پنجه کامپوزیتی نام دارد. طبق استانداردهای جهانی کفش های ایمنی باید تا میزان ۲۰۰ ژول انرژی ناشی از ضربات وارد شده از اجسام خارجی را تحمل نماید. کفش های استاندارد پنجه کامپوزیتی این امکان را دارا هستند که ضربات ۲۰۰ ژول را تحمل کنند.

زیره:

زیره کفش های ایمنی باید مقاومت خوبی در مقابل خطرات ناشی از خوردگی باشند و در مقابل مواد اسیدی و شیمیایی مقاوم باشند. همچنین به منظور جلوگیری از لغزش روی سطوح لغزنده دارای شیارهای غیر مسطح طراحی شوند.

کاربردهای کفش ایمنی کامپوزیت

کفش ایمنی دارای محافظ کامپوزیتی در پنجه جهت جلوگیری از خطرات برق گرفتگی در محیط های کاری و صنعتی طراحی شده است . کفش های کارکنانی که در محیط هایی که دارای برق فشار قوی مشغول بکار هستند باید فاقد هرگونه اشیای فلزی و پنجه و یا میخ فلزی باشند. کفش های ایمنی با محافط کامپوزیت عایق در برابر خطرات عبور برق از کفش هستند و وزن سبک تری نسبت به دیگر کفش های ایمنی دارند و مناسب برای مکان هایی کار در محیط های الکترونی است.

بطور کلی کفش های کامپوزیت یا پلاستیک سخت استاندارد عایق جریان برق تا ولتاژ ۳۸۰ ولت و عایق أزمایشگاهی تا ۵۰۰۰ ولت می باشند. از دیگر کاربردهای کفش های سرپنجه کامپوزیت استفاده کارکنان در صنایع غذایی؛ کنترل و بازرسی های ایمنی است. در فرایند تولید کفش های سرپنجه کامپوزیت به هیچ وجه از فلز استفاده نشده است و این امر سبب سبک بودن این نوع کفش ها می گردد.