به وبسایت شرکت کفش شهپر خوش آمدید. ورود / ثبت نام

arckben_USru_RU

امروز یکشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۱ | اوقات خوشی داشته باشید!

اگزمای پا و عوامل آن را بشناسید.

اگزمای پا و عوامل موثر بر آن

اگزما التهابی پوستی است که مشخصۀ آن به طور عمده لکه های قرمز و خارش دار است. اگزما می تواند نواحی مختلفی از بدن را درگیر کند، یکی از این نواحی پاها هستند، انواع مختلفی از اگزما وجود دارد که می توانند روی پاها تأثیر بگذارند: اگزمای آتوپیک، اگزمای تماسی یا دیس هیدروز (دیشیدروتیک)، نوع خاصی از شرایط پوستی مشهود در این قسمت از بدن است. در این مقاله از شهپر می خواهیم به عواملی که منجر به اگزمای پا می‌شوند بپردازیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اگزمای تماسی آلرژیک پا

احتمال دارد اگزمای شما ناشی از واکنش آلرژیک به محصولی باشد که پای شما در معرض آن قرار گرفته است. ممکن است کفش یا جوراب تان علت این مورد باشد (رنگ ها، محصولات برنزه کنندۀ چرم، چسب ها، فوم ها).

اگر عامل محرک مشخص نیست، باید با کمک پزشک آن را شناسایی کنید تا بدین ترتیب بتوانید از بروز آن در آینده اجتناب کنید. پزشک تان علاوه بر انجام آزمایش های آلرژی، یک سری سؤالات دقیق و جزئی نیز برای تشخیص آلرژی می پرسد. آیا همیشه روال یکسانی را پیش گرفته اید؟ این مکان هست که ناگهان نسبت به محصولی حساسیت پیدا کنید که در گذشته بدون هیچ مشکلی – تا حالا – از آن استفاده می‌کرده اید.

اگزمای آتوپیک پا

اگزمای آتوپیک بیماری ارثی است که با دوره های متناوب عود و بهبودی اگزما همراه است. این بیماری مربوط به آن نوع پوستی است که حساسیت بیشتری نسبت به محیط خود دارد. اگرچه این بیماری ژنتیکی است، اما عوامل مختلف محیطی می تواند باعث بروز یا وخیم‌تر شدن آن شود. این نوع اگزما به ندرت پاها را درگیر می کند (اغلب در مچ پاها و روی پاها دیده می شود تا کف پاها). درمان برای انواع اگزمای آتوپیک یکسان است: خارش را با کورتیکواستروئید موضعی تسکین دهید و پوست را با نرم کننده ها ترمیم کنید.

اگزمای دیشیدروتیک

دیس هیدروز از آن جهت که محدود به دست و پا می شود، از موارد نادر و اغلب بسیار دردناک است. مانند تمامی انواع اگزما، نشانه‌هایی از جمله قرمزی، خارش و همچنین تاول های کوچکی دارد که خشک می شوند و زخم های کوچکی را ایجاد می کنند.

دلایل دیس هیدروز

عامل بروز این نوع اگزما چیست؟ اطلاعات کمی در مورد علل آن وجود دارد، اما عوامل محرک یا تشدید کنندۀ مختلفی وجود دارد: استرس، عرق، حساسیت های تماسی (نیکل، کبالت) یا حتی قارچ پا. این بیماری اغلب با پوست آتوپیک مرتبط است، در بهار، هنگام آلرژی و فصل تب یونجه، ناگهان بیشتر بروز می کند. برخی از افراد در تابستان به دلیل گرما بیشتر با آن دست و پنجه نرم می کنند، به ویژه هنگامی که با تعریق زیاد مرتبط باشد.

 

تسکین اگزمای پا

چگونه می توان به تسکین آن کمک کرد

این نوع اگزما اغلب مزمن است (چندین بار در طول زندگی تان دوباره عود می کند). برای درمانی موضعی، کرم کورتیزون می تواند در کاهش تشدید آن کمک کند. از دیگر مواردی که باید مراقب آن باشید، قارچ میکوز بین انگشتان پا است زیرا درمان آن می تواند دیس هیدروز را بهبود بخشد. درمان پیشگیرانه برای حفظ رطوبت پوست اغلب توصیه می شود. در صورت تداوم علائم، درمان های دیگری نیز در دسترس است.

عواملی که به بهود اگزمای پا کمک می کند

علت اگزمای پا هرچه باشد در نهایت، دیس هیدروز با تعریق وخیم تر می شود، به همین دلیل است که توصیه می کنیم جوراب نخی بپوشید. سیگار کشیدن نیز، همانند محصولات پاک کنندۀ کاملاً کف‌دار، می تواند عاملی تشدید کننده باشد.

سخن آخر

التهاب پوستی اگزمای پا می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. بنابراین باید تا می توان از عواملی که باعث ایجاد اگزمای پا می شود جلوگیری کرد. در این مقاله از شهپر به بررسی انواع اگزما پا پرداختیم و عواملی که به بهبود آن کمک می کنند نیز اشاره کردیم.

نظرات خود را با ما در پایین همین صفحه درمیان بگذارید.

کفش شهپر تولید کننده برتر انواع کفش و صندل مردانه و زنانه  و بچه گانه در خدمت شماست.