به وبسایت شرکت کفش شهپر خوش آمدید. ورود / ثبت نام

arckben_USru_RU

امروز پنج شنبه, ۲ خرداد , ۱۳۹۸ | اوقات خوشی داشته باشید!

اهمیت سلامت پا برای بدن؟

اگر قصد سفر دارید و پیاده روی زیاد می کنید، به کفش مخصوص پیاده روی یا پوتین نیاز دارید. توصیه می شود برای حفظ سلامت پا در سفر دو جفت کفش پیاده روی همراه داشته باشید تا بتوانید هر چند ساعت یک بار آن ها را عوض نمایید؛ درست مانند سربازانی که در ارتش از آن ها می خواهند هر روز پوتین های خود را تعویض نمایند.

از پاهای خود انتظارات زیادی داریم از راه رفتن تا دویدن و حتی یک نشستن بدون دغدغه… پس باید مراقب سلامت پاهایمان هم باشیم.(کفش شهپر)

تحمل وزن زیاد بدن مان، پاهای دردناک ما در طی روز بیش از سایر قسمت های بدن آسیب می بینند. بنابراین تنها کافی نیست که گاه گاهی به زیبایی و بهداشت پا توجه داشته باشیم. مراقبت روزانه از پا باید همان گونه که به چهره و سایر قسمت های بدن می پردازیم بخشی از دغدغه های ما باشد.

 

با توجه به این موضوع، تهیه ی پاپوش مناسب اهمیت بسیار دارد. همان گونه که ما به لباس اهمیت می دهیم به کفش نیز باید توجه داشته باشیم. کفش های نامناسب علت اصلی درد پا هستند. البته بسیاری از افراد به دنبال مد بوده، به راحتی کفش اهمیت نمی دهند.

آیا شما جزو افرادی هستید که پیروی از مد را به راحتی کفش ترجیج می دهید؟

پس بدانید که کفش اگر راحت و مناسب نباشد پیامدهایی برای پاهای تان دارد.

وقتی برای خریدن کفش می روید باید در لحظه ای که آن ها را می پوشید به پای تان راحت باشد. تصور نکنید که بعداً پس از چند بار پوشیدن بهتر می شود. اگر کفش در لحظه ی امتحان کردن برای پای تان اندازه و راحت بود، فوراً آن را انتخاب کنید و به سراغ کفش دیگری نروید.

در حقیقت کفش ناراحت و نامناسب می تواند اندام شما را از جلوه بیاندازد. چون پاهای شما تمام وزن بدن تان را تحمل می کنند. وقتی آن ها در عذاب باشند راه رفتن، ایستادن و حتی نشستن شما به گونه ای دیگر خواهد بود. علاوه بر آن، این وضع نامطلوب باعث پشت درد و گردن درد شما می شود.

وقتی به فکر کفش مناسب و راحت برای خود هستید، طبیعی است که به دنبال کفشی راحت، تخت، دمپایی، کتانی و کفش ورزشی بگردید. آخرین انتخاب شخص می تواند علاوه بر کفش های ذکر شده، داشتن یک جفت کفش بندی یا کفش پاشنه بلند باشد.

بانوان باردار حتماً باید کفش تخت یا کفش های پاشنه پهن با ارتفاع کمتر از ۵ سانتی متر بپوشند. اولین کاری که بعد از چند ساعت کار در اداره انجام می دهیم در آوردن کفش پاشنه بلند از پا و کشیدن نفس راحت است.

چند نفر از ما پوشیدن کفش پاشنه بلند را فقط محدود به موقعیت های خاص می کنیم فقط به این دلیل که نمی توانیم درد و ورم های پا را تحمل کنیم؟
نکته ی جالب این که بعضی از متخصصان اعتقاد دارند که کفش های تخت و بی پاشنه نیز به اندازه ی کفش های پاشنه بلند برای سلامت پا مضرند. بعضی از آن ها می گویند کمی پاشنه می تواند سلامت پا را تضمین کند. این مطلب برخلاف چیزی است که ما قبلاً شنیده ایم که چگونه کفش های پاشنه بلند در طول زمان باعث تغییر شکل پاها، میخچه و آسیب به تاندون های پا می شوند. بنابراین آیا این خبر خوبی است برای زنانی که بدون کفش های پاشنه چند سانتی حاضر به ترک خانه نیستند؟

ظاهراً راه رفتن با کفش های راحتی که به کفش های باله معروفند و دمپایی های انگشتی باعث صدمه های زیادی به پاها می شوند، از جمله: درد پا، برآمدگی هایی در کف پا (پینه)، دردهایی در ساق پا، پشت درد و حتی درد مفاصل. یکی از جراحان ارتوپدی (دکتر اونیل) عقیده دارد که در سه چهار سال اخیر مشکلات بسیاری در نتیجه ی پوشیدن کفش های تخت مانند کفش های بالرین و کفش های لاانگشتی برای سلامت پای خانم ها ایجاد شده است.

آیا کفش های صاف و بدون پاشنه به بدی کفش های پاشنه بلند هستند؟

 

کفش های صاف و بدون پاشنه

 

دکتر «مایک اونیل» جراح و متخصص «ارتوپدی» معتقد است که هم کفش تخت و هم کفش های پاشنه بلند اگر به مدت طولانی پوشیده شوند می توانند باعث بروز مشکلاتی شوند. او می گوید پاها برای پوشیدن چنین کفش هایی طراحی نشده اند. اندازه ی پاشنه ی ایده آل در حدود ۵/۲ تا ۳ سانتی متر است.

کفش های تخت و صاف را می توان ۲ روز در هفته پوشید اما مشکل این جاست که بسیاری از افراد ماه ها پی در پی از آن ها استفاده می کنند. این مشکلات به خصوص در تابستان که مردم بیشتر از کفش های راحتی و صندل استفاده می کنند پدید می آید.

مطالب خواندنی : ویژگی های کفش مناسب برای کودکان

مواردی در افراد ۲۰ تا ۳۰ ساله دیده می شود که در تعطیلات با صندل یا کفش های بندی و راحتی به استخر یا پیاده روی می روند و بعد با پشت درد و کمر درد از تعطیلات برمی گردند.

کفش های تخت باعث می شوند افراد به جای راه رفتن پاهای خود را روی زمین کشیده و لخ لخ کنند که باعث به هم خوردن حالت بدن می شود. علاوه بر این، کفش های بی بند، پا را به طرف جلو لغزانده و باعث می شود شخص به جای بلند کردن پاها و درست راه رفتن با تنبلی پای خود را روی زمین بکشد.

در ضمن کفش های تخت باعث می شوند که پا به طرف داخل چرخیده و باعث کشیدگی رباط ها و تاندون ها شوند. کشیده شدن رباط ها، انگشت های پا را از تناسب نسبت به قسمت های دیگر پا خارج می کند و باعث دردهای شدید می شود. این کشش رباط ها و تاندون ها، برآمدگی و برجستگی هایی در قسمت داخلی، به خصوص در انتهای انگشت بزرگ پا به وجود می آورند.

وقتی پاها به طرف داخل می چرخند، زانوها را نیز همراه با خود به طرف داخل منحرف می کنند و چون این عمل با زاویه ای نامناسب انجام شده است، باعث التهاب استخوان کشگک زانو، درد شدید و در موارد شدیدتر منجر به التهاب مفاصل زانو می گردد.

تعداد زیادی از ورزش کاران این نوع درد زانو را تجربه کرده اند. دکتر اونیل اعتقاد دارد که این نوع درد زانو در جوانان غیر ورزش کار نیز در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی دیده می شود.

به طور خلاصه باید اندازه پاشنه ی کفش را تغییر داد. پاشنه های ۵/۲ تا ۳ سانتی برای پوشیدن روزانه و سلامت پا مناسب هستند.

در ضمن مدل کفش تان را نیز تغییر دهید: به طور دایم از دمپایی، صندل و کفش های تخت استفاده نکنید. در خانه گاهی پا برهنه راه بروید تا به پاهای تان استراحت داده و آن ها را از قید هر کفشی آزاد کنید. برای رفتن به محل کار می توانید از کفش های ورزشی استفاده کنید.
با پیاده روی های دردناک هنگام بالا رفتن از تپه یا دویدن در سطح صاف، اگر کفش شما ساق محافظ نداشته باشد ممکن است مشکلاتی برای پاهای شما به وجود آید و دردهایی در ساق پا احساس شود.

نوجوانان بیشتر در معرض خطر هستند. شاید چون در حالت رشد هستند احساس ناراحتی نکنند ولی با پوشیدن کفش های نامناسب این ناراحتی ها برای سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی آن ها جمع می شود. حتی ممکن است در سن ۳۵ سالگی با برآمدگی کیسه ی زلالی سلامت پای آنها به مخاطره بیافتد.

اگر قصد سفر دارید و پیاده روی زیاد می کنید، به کفش مخصوص پیاده روی یا پوتین نیاز دارید. توصیه می شود برای حفظ سلامت پا در سفر دو جفت کفش پیاده روی همراه داشته باشید تا بتوانید هر چند ساعت یک بار آن ها را عوض نمایید؛ درست مانند سربازانی که در ارتش از آن ها می خواهند هر روز پوتین های خود را تعویض نمایند.

می توانید برای کفش تان از کفی های طبی استفاده کرده، آن ها را تبدیل به کفش های راحتی برای پیاده روی بنمایید. کفی های طبی دارای پاشنه ی ژله ای (سیلیکون) هستند و قوس پا را در هر کفشی تنظیم می کنند و به این ترتیب فشار روی ستون فقرات و کمر را کم می نمایند.

نکته ای که برای سلامت پا باید به آن توجه داشته باشیم پوشیدن کفش هایی است که پاشنه ی آن ساییده شده. است ممکن است بدون آن که خود خبر داشته باشیم از پوشیدن این گونه کفش ها صدمه ببینیم و عاید ما پا درد و پشت درد شود. ورزش کردن بسیار مفید است ولی ورزشی که با کفش مناسب انجام شود.

چگونه کفش مناسب جهت دویدن را انتخاب می کنید؟ یقیناً مهم ترین نکته،در سلامت پا توجه به شکل و ساختمان پا است. اگر قوس کف پای شما کم است که اصطلاحاً آن را کف پای صاف می نامند، در این صورت کفش هایی که داخل آن ها برجسته هستند برای آن مناسب نیستند. اگر قوس کف پای شما زیاد است باید از کفش هایی استفاده کنید که داخل آن برجسته باشد. پای طبیعی نیاز به کفش طبی خاصی ندارد و پوشیدن یک جفت کفش بادوام کافی است.

shahparshoes